Oblíbené příspěvky

pondělí 15. října 2012

MICHAL GABRIEL KAŠNA

Michal Gabriel Kašna na Masarykově náměstí
Autorem kašny na Masarykově náměstí je jeden z nejlepších českých sochařů současnosti Michal Gabriel (*1960), který je také pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty výtvarného umění na Vysokém učení technickém v Brně. Vede ateliér figurálního sochařství a jeho tanečníci, hráči, koně, kočkovité šelmy, rostliny, žraloci a apokalyptičtí jezdci jsou naprosto neskuteční. Udělat sochu zázračnou a přitom uvěřitelnou, to je výjimečná schopnost. Michal Gabriel je také člověkem velmi praktického konstruktivního myšlení, které dostalo prostor v Hradci ve spolupráci s architektonickým studiem Casua Olega Hamana.
Idea lesklé osmitunové ocelové fontány, ve které by se odrážel Salon republiky, vznikla v roce 2000 a do roka byla realizována na Masarykově náměstí. Byl to od umělce velmi empatický a pokorný nápad, nepřidávat krásnému městu už žádné odlišně laděné umělecké dílo. Gabriel nechal prostor pro reflexi toho, co zde již je : Gočárova precizní úprava náměstí s elegantní bankou a před ní Gutfreundova socha Masaryka.
Hradečané patrně očekávali něco tradičního, hmatatelného nebo historizujícího, jako želvy na Arionově kašně v Olomouci od Ivana Theimera. Ale možná jen nemají rádi změny, a tak fontáně zprvu přezdívali káď na kapry, hrnec nebo popelník. Obec architektů byla jiného názoru a roku 2002 dílo získalo Grand prix za výtvarné dílo v architektuře.
Rozměr kruhu tři metry v průměru a metr a deset centimetrů na výšku leštěné chromniklové oceli trochu připomíná Oblačnou bránu indického sochaře Anishe Kapoora v Chicagu z roku 2006, která má taky svou přezdívku : Fazole. Mohli jsme ji vidět v mnoha filmech, naposledy ve sci-fi Zdrojový kód. Jak Kapoor, tak Gabriel dali obyvatelům města místo pro setkání a pro reflexi. Vodních zdrojů není v metropolích nikdy dost. Jednoduchý minimalistický tvar a lesklý povrch zmnožuje a proměňuje okolí a dodává místu nevtíravě velmi aktuální a sofistikovaný ráz.
Hradec sice nepotřebuje nutně sedmou kašnu pro sedmou planetu, jako ji potřebovala barokní Olomouc, ale bylo by zajímavé požádat o realizaci hradeckého rodáka žijícího v Německu, Jiřího Hilmara, který se specializuje na optické struktury a krásu materiálu.
Odkaz na Hradecký Deník
 Žádné komentáře:

Okomentovat