Oblíbené příspěvky

úterý 30. července 2013

KAREL MAHRLA - SYMBOL NERVŮ FAKULTNÍ NEMOCNICE

KAREL MAHRLA, SYMBOL NERVŮ 1983
Předmětem neurochirurgie je operativní léčba onemocnění nervového systému, mozku, periferní nervové soustavy, páteře a míchy. Vyrovnává následky úrazů, ale dokáže řešit i bolesti hlavy či epilepsii. Nervy jsou něco jako vodiče, které nesou tělem elektrické impulsy. Od našich pěti smyslů do centrály a z centrály k pohybovému ústrojí. Jsou to důležití prostředníci pro poznání světa a pohyb v něm. Většinou si je představujeme ve formě svazků. A zhruba tak je viděl i autor kovové plastiky v areálu fakultní nemocnice, Karel Mahrla. Před neurochirurgickou klinikou stojí nerozměrnější zdejší realizace. Sochař, malíř a architekt Karel Mahrla (1911 – 1999), žák Josefa Gočára z pražské akademie se specializoval na monumentální práce v architektuře. V Hradci králové stojí nejméně ještě další dvě. Přímo ve Fakultní nemocnici před radiologickým pavilonem Paprsek procházející hmoty a u Všesportovního stadionu velmi stylizovaná Dívka s kruhy někdy nazývaná také Řecký oheň.
Mahrlovy trojrozměrné práce vždy počítají s účinkem měřítka, zároveň čerpají energii z tvarového zjednodušení, z minimalismu formy. Užití kovu a designové zacházení s tvary hmotu odlehčuje, dodává jí vznosnost. Tematicky si sochař pro lékařské prostředí nevybral obecně lidská témata (jako třeba Wagner Mateřství a Zemánek Dvojici), ale zaměřil se na vystižení vědeckého principu medicíny. V ohnisku jeho zájmu se ocitly možnosti moderního člověka, jeho vůle ovládnout přírodu a naučit se s ní pracovat pro dobro lidstva.
Socha je vytvořena velmi ekonomicky, aniž by rezignovala na estetický a symbolický účin. Bere si za vzor práce světových umělců druhé poloviny 20.století, například Španěla Joana Miróa. Pro vyjádření něčeho tak delikátního, jako jsou v lidském těle nervy, se na první pohled zdá monumentalita zavádějící. Ale některé nervové buňky, které vedou cit a bolest z prstů u nohy, měří zhruba dva metry. Svazky jiných se označují jako dráhy. Navíc je velikost symbolická vzhledem k významu neurochirurgie. Velmi jemná a sofistikovaná, mnohahodinová operační práce lékařů má obrovský dopad. Bez toho, že by lékaři dokázali správně nasměrovat neurony v míše a mozkovém kmeni, vyléčit miniaturní jemné spoje, či odstranit překážející zhoubné tkáně, by naše tělo nefungovalo.

Článek byl publikován v Hradeckém deníku v červnu 2013


Žádné komentáře:

Okomentovat